Przejdź do treści głównej

1% - ułatwienia dla emerytów [informacja prasowa]

autor(ka): Dorota Setniewska
2017-04-10, 11:42
archiwalne
Do tej pory korzystanie przez emerytów i rencistów z możliwości przekazywania 1% postrzegane było jako trudne, ponieważ wymagało od nich samodzielnego rozliczania się z urzędem skarbowym. Przyjęte w 2017 r. rozwiązanie trudność tę likwidują. PIT-OP umożliwia emerytom i rencistom przekazanie 1% bez konieczności samodzielnego rozliczenia się (rozliczenia podatków) z urzędem skarbowym.
Co ma zrobić emeryt, żeby przekazać 1% z pomocą PIT-OP? Portal ngo.pl przygotował prostą instrukcję w 4 krokach.

KROK 1

Trzeba znaleźć organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1%. Musimy zapisać jej numer KRS. Będzie on potrzebny, żeby wpisać organizację do PIT-OP. Nie musimy zapamiętywać czy zapisywać nazwy organizacji, choć może warto wiedzieć kogo wspieramy, śledzić co organizacja robi, jak wydaje pieniądze itp.

KROK 2

Pobierz formularz PIT-OP ze strony PORADNIK.NGO.PL. Oczywiście dostaniesz go również w każdym urzędzie skarbowym. PIT-OP dostępny jest też w systemie e-Deklaracje.

KROK 3

Co TRZEBA wypełnić w PIT-OP

Żeby skutecznie przekazać 1% wystarczy, że wpiszemy do formularza PIT-OP numer KRS wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Nie podajemy (nie wyliczamy) kwoty 1%, ani nie podajemy nazwy organizacji (nie ma na to miejsca w formularzu).

Oczywiście w formularzu podajemy też dane konieczne do skutecznej identyfikacji podatnika (nazwisko, imię, datę urodzenia oraz nip lub pesel), a także dane naszego urzędu skarbowego (urzędu, do którego złożymy lub wyślemy PIT-OP).

Co MOŻNA, ale nie trzeba wypełnić w PIT-OP

W PIT-OP można jeszcze podać dodatkowe informacje, które w naszej ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez OPP (np. wskazać konkretny cel). Jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające”. Możemy też wyrazić zgodę na podanie danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego.

KROK 4

PIT-OP wysyłamy do urzędu skarbowego. W 2017 r. (przy rozliczeniach podatkowych za 2016 r.) ostatni dzień na wysłanie PIT-OP to 2 maja. PIT-OP można wysłać pocztą, złożyć osobiście w swoim urzędzie skarbowym, albo skorzystać z systemu elektronicznego (e-Deklaracje).


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: poradnik.ngo.pl
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • 1%
  • seniorzy
Kontakt dla mediów

Dorota Setniewska

dorota.setniewska@klon.org.pl
wspolpraca@portal.ngo.pl

tel.   0 22 828 91 28
faks 0 22 828 91 29

Stowarzyszenie Klon/Jawor
ul. Szpitalna 5/5, III p.
00-031 Warszawa