Przejdź do treści głównej

Kto i dlaczego przekazuje 1% podatku? [informacja prasowa]

autor(ka): Dorota Setniewska
2017-03-23, 13:42
archiwalne
W zeszłym roku z możliwości przekazania 1% skorzystało 49% podatników. Chętniej przekazują osoby z wyższym wykształceniem, częściej z miast niż wsi, ufające organizacjom, zaangażowane w wolontariat i filantropię. Jedna trzecia po roku nie pamięta, komu przekazała 1%. Jakie są motywacje przekazujących? Stowarzyszenie Klon/Jawor przedstawia wyniki najnowszego badania.

Typowy przekazujący

Co zwiększa gotowość do przekazania jednego procenta podatku?

 1. wykształcenie – wśród osób z wyższym wykształceniem aż 75% przekazało fiskusowi informację, do kogo ma trafić setna część ich podatku.
   
 2. status zawodowy – najczęściej przekazują jeden procent podatku osoby posiadające stałą pracę (52%), ale także zajmujące się domem (53% – zapewne w ramach wspólnego rozliczania się małżonków), a także na urlopach wychowawczych (59%). Rzadziej jeden procent podatku odprowadzają osoby pracujące dorywczo (38%) i emeryci lub renciści (30%).
   
 3. miejsce zamieszkania – częściej jeden procent podatku przekazują osoby z małych miast (do 100 tys. mieszkańców): 47%, a także z miast największych (powyżej 500 tys. mieszkańców): 50%. Mniejszy odsetek podatników przekazujących jeden procent podatku jest na terenach wiejskich (39%) i w średnich miastach (między 100 a 500 tys. mieszkańców): 38%.
   
 4. stan cywilny (częściej jeden procent podatku przekazują osoby zamężne/żonate)
   
 5. fakt posiadania dzieci (częściej osoby, które dzieci mają)

Te dwie ostatnie zależności są zapewne pochodną wieku, który z kolei koreluje z sytuacją zawodową i zarobkami. Częstotliwość przekazywania jednego procenta podatku rośnie do 40. roku życia, a następnie spada.

 1. osobisty kontakt z organizacjami - wśród osób, które twierdzą, że nie zetknęły się z organizacjami pozarządowymi jeden procent podatku przekazało 27%, z kolei wśród tych, którzy mieli z nimi osobisty kontakt ponad dwa razy więcej – 66%. Także niebezpośredni kontakt ze stowarzyszeniami i fundacjami zwiększa prawdopodobieństwo przekazania jednego procenta podatku – w grupie, która o NGO słyszała od bliskich lub znajomych cel transferu jednego procenta podatku wskazało 63%; wśród tych, którzy znają podmioty sektora pozarządowego z mediów 50%.
   
 2. zaangażowanie w filantropię i wolontariat - spośród Polaków, którzy w ostatnim roku ofiarowali jakieś środki finansowe lub dary rzeczowe na rzecz organizacji pozarządowych, 61% przekazało także jeden procent podatku. Zrobiło to także 67% wolontariuszy działających w stowarzyszeniach lub fundacjach, 78% osób, które bezinteresownie pomagają osobom spoza swojej rodziny lub kręgu znajomych (wolontariat nieformalny), a także 68% tych, którzy nieodpłatnie pracowali na rzecz swojej społeczności lokalnej, sąsiedztwa, miejscowości.
   
 3. zaufanie do organizacji - co druga osoba (ok. 50%), która deklaruje zaufanie do organizacji, a także generalnie innych ludzi (spoza grona rodziny czy znajomych), przekazuje jeden procent podatku. Wśród tych, którzy mają do NGO i innych nieufny stosunek organizacje pożytku publicznego swoim podatkiem wsparło ok 36%. Także pozytywne opinie na temat efektywności organizacji pozarządowych sprzyjają przekazywaniu jednego procenta podatku.
   
 4. przekonanie o uczciwości organizacji - wśród osób, które nie zgadzają się z opiniami „w organizacjach pozarządowych często dochodzi do nadużyć i prywaty”, a także „organizacje pozarządowe marnują część pieniędzy, które dostają”, ok. 60% w swoim zeznaniu podatkowym wpisało numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego.

1/3 na subkonta Podatników, którzy przekazali jeden procent podatku rozliczając się z fiskusem w 2016 roku, można podzielić na trzy grupy – w skład pierwszej wchodzą podatnicy deklarujący, że za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego przekazali jeden procent podatku na rzecz konkretnej osoby posiadającej subkonto (33%); druga to osoby, które przekazały jeden procent podatku na rzecz organizacji (34%); trzecią tworzą osoby, które co prawda deklarują, iż przekazały jeden procent podatku, ale nie pamiętają na czyją rzecz (34%).

– Możliwość wskazania prywatnej osoby wybiera mniej więcej połowa podatników, którzy pamiętają, jaki cel wskazali w zeznaniu – mówi Marta Gumkowska z zespołu badań Stowarzyszenia Klon/Jawor. – W tym sensie ciągle trudno powiedzieć, czy mechanizm jednego procenta podatku służy bardziej celom prywatnym, czy pożytkowi publicznemu.

Temu dam, kogo znam

Powody, które wskazują podatnicy przekazujący jeden procent podatku, nie tłumaczą popularności subkont, ale pokazują, że zarówno przy wskazywaniu konkretnej osoby, jak i wyborze organizacji najbardziej liczy się osobista znajomość lub rekomendacja kogoś bliskiego. Nierzadko decyzja o przekazaniu jednego procenta podatku podejmowana jest też spontanicznie (odruchem serca) lub przypadkowo (tak było ustawione w programie PIT lub cel wybrała osoba, która wypełniała zeznanie). Ciągle najrzadziej wybieranymi powodami wyboru celu jednego procenta podatku są te bardziej strategiczne, bazujące na założeniu: ważny jest dla mnie dany cel, więc szukam organizacji, która go realizuje; chcę aby mój podatek zasilał moją okolicę, więc wybieram organizację działającą w sąsiedztwie.

W tekście przedstawiono wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Stowarzyszenia Klon/Jawor na próbie 1000 dorosłych Polaków przez firmę Realizacja sp. z o.o. w styczniu 2017 roku.

***

Więcej o organizacjach pozarządowych: fakty.ngo.pl

Kontakt: Dorota Setniewska, , 22 828 91 28


Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: badania Stowarzyszenia Klon/Jawor
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • 1%
 • pożytek publiczny
 • z badań III sektora
Kontakt dla mediów

Dorota Setniewska

dorota.setniewska@klon.org.pl
wspolpraca@portal.ngo.pl

tel.   0 22 828 91 28
faks 0 22 828 91 29

Stowarzyszenie Klon/Jawor
ul. Szpitalna 5/5, III p.
00-031 Warszawa