Przejdź do treści głównej

8 marca. Kobieca aktywność społeczna [informacja prasowa]

autor(ka): Dorota Setniewska
2017-03-07, 14:36
archiwalne
Potencjał kobiecego zaangażowania obywatelskiego jest ogromny. Najlepszym jego przykładem jest Czarny Protest, który w październiku 2016 roku spowodował ogólnopolską mobilizację tysiąca kobiet, co przyczyniło się do zahamowania prac nad wprowadzeniem skrajnie restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego. I choć w wynikach badań nie widać, aby kobiety częściej były angażowały się w wolontariat lub filantropię, to w przyszłości może się to zmienić.

Kobieca ekologia i męski sport

Z prowadzonych w Polsce badań aktywności obywatelskiej wynika, że na co dzień Polki nie są bardziej zaangażowane w działalność społeczną niż mężczyźni. Nie ma statystycznie istotnych różnic między płciami w poziomie wolontariatu czy filantropii, choć widać że kobiety i mężczyźni różnią się preferencjami dotyczącymi adresatów udzielanego wsparcia.

Angażując się w filantropię kobiety częściej wspierają trzy typy organizacji: 1. ekologiczne i zajmujące się pomocą zwierzętom; 2. charytatywne, świadczące wsparcie potrzebującym; 3. religijne, wspólnoty parafialne i kościelne. W 2016 roku nieco więcej kobiet wpłaciło też pieniądze w ramach Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (xxx%). Kobiety-wolontariuszki wolą działać w organizacjach ekologicznych, zaś mężczyźni preferują kluby sportowe i organizacje ratownicze (OSP, GOPR itd).

Zaufanie – pierwszy krok w stronę aktywności

Kobiety nie różnią się znacząco od mężczyzn się opiniami o stowarzyszeniach i fundacjach czy wiedzą na ich temat. Charakterystyczną dla nich cechą jest większe zaufanie – zarówno do podmiotów trzeciego sektora (stowarzyszeń i fundacji), jak i innego rodzaju instytucji czy innych ludzi, spoza grona rodziny lub znajomych. W stosunku do każdego z badanych typów instytucji kobiety generalnie częściej deklarują zaufanie, niezależnie od tego czy jest to organizacja pozarządowa, kościół, przedsiębiorstwa, media (prywatne lub publiczne), władze lokalne czy rząd.

Jednocześnie wyższy poziom zaufania – co potwierdza się w opisywanych badaniach – jest typowy dla osób charakteryzujących się większą aktywnością społeczną, zarówno w formie wolontariatu, jak i filantropii. Działa tu sprzężenie zwrotne – osoby o wyższym poziomie zaufania chętniej się angażują, a jednocześnie doświadczenie pomagania (w tym wypadku przede wszystkim bycia wolontariuszem) zwiększa ich zaufanie do innych.

Różnice widać także w opiniach kobiet i mężczyzn na temat organizacji. Po pierwsze znacząco mniej kobiet niż mężczyzn uważa, że w organizacjach pozarządowych dochodzi do nadużyć i prywaty (45% vs 52%). Co więcej, kobiety częściej niż mężczyźni uważają, że organizacje pozarządowe są w Polsce potrzebne – sądzi tak 72% kobiet i 63% mężczyzn.

Uczmy się od Brytyjek

Wzorcem dla Czarnego Protestu był strajk kobiet na Islandii. Czy po wzorce w obszarze aktywności społecznej i obywatelskiej też warto spoglądać za granicę?

– Badania filantropii i zaangażowania społecznego w Wielkiej Brytanii prowadzone przez Charities Aid Foundation pokazują jednoznacznie, że tam kobiety są aktywniejsze od mężczyzn: częściej wspierają organizacje finansowo, przekazują im dary rzeczowe, angażują się w wolontariat czy podpisują petycje – mówi Marta Gumkowska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor. – Generalnie, jak wynika z badań przeprowadzonych w 2014 roku, w ciągu 4 tygodni przed badaniem 63% kobiet (i 52% mężczyzn) podejmowało jakąś formę aktywności społecznej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet życzę nam zbliżonych wyników.


Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: badania Stowarzyszenia Klon/Jawor
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • kobiety
  • z badań III sektora
Kontakt dla mediów

Dorota Setniewska

dorota.setniewska@klon.org.pl
wspolpraca@portal.ngo.pl

tel.   0 22 828 91 28
faks 0 22 828 91 29

Stowarzyszenie Klon/Jawor
ul. Szpitalna 5/5, III p.
00-031 Warszawa