Przejdź do treści głównej

W podlaskim bez kobiet nie byłoby NGO! [informacja prasowa]

archiwalne
W województwie podlaskim, najbardziej sfeminizowanym, w przeciętnym stowarzyszeniu kobiety stanowią 58% zrzeszonych osób. Na drugim miejscu jest województwo pomorskie, a na trzecim świętokrzyskie.

Warto zaznaczyć, że ponadprzeciętna reprezentacja kobiet w stowarzyszeniach tych regionów wcale nie jest związana z ich nietypową strukturą branżową. Najbardziej „męskie” są bowiem stowarzyszenia zajmujące się sportem, turystyką, rekreacją i hobby, a we wspomnianych województwach udział stowarzyszeń sportowych jest podobny do tego występującego w całej Polsce.

Pozostaje więc pytanie – czy to kobiety w podlaskim, pomorskim i świętokrzyskim są bardziej aktywne, czy mężczyźni wyjątkowo bierni i niezainteresowani działaniem społecznym?

Sytuacja w całej Polsce: W przeciętnym stowarzyszeniu kobiet i mężczyzn wśród członków jest niemal tyle samo. Proporcja płci w przeciętnym stowarzyszeniu zależy oczywiście od branży, w której działa organizacja.

Najwięcej mężczyzn (przeciętnie 68%) zrzeszonych jest w stowarzyszeniach sportowych. Z kolei kobiety dominują w stowarzyszeniach zajmujących się pomocą społeczną (71%), ochroną zdrowia (69%), edukacją i wychowaniem (64%) oraz kulturą i sztuką (57%).

Dane pochodzą z badania Stowarzyszenia Klon/Jawor „Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2015” przeprowadzonego na ogólnopolskiej, losowej próbie 4 tysięcy stowarzyszeń i fundacji. Badanie zostało zrealizowane w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, a także z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.


Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.

LOGO


„Pozarządowe Centrum Informacji, Wiedzy i Opinii ngo.pl.” Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Źródło: badania Stowarzyszenia Klon/Jawor
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kobiety
  • organizacje pozarządowe
  • z badań III sektora