Przejdź do treści głównej

Zachodniopomorskie NGO – mistrzowie optymizmu! [informacja prasowa]

archiwalne
Stowarzyszenie Klon/Jawor zapytało organizacje z całej Polski o ocenę warunków działania. Najbardziej zadowolone są organizacje z województwa zachodniopomorskiego, najmniej – z opolskiego.

„Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej” – tak, w uproszczeniu, oceniają swoją sytuację zachodniopomorskie NGO. W 2015 roku połowa badanych z tego regionu stwierdziła, że w nadchodzącym roku będzie lepiej, niż było w ostatnich latach (taki sam wynik odnotowano w województwie łódzkim). Co więcej, NGO z zachodniopomorskiego wyjątkowo pozytywne oceniały swoją obecną sytuację – 39% uznało, że jest lepiej niż było wcześniej (pod tym względem NGO z łódzkiego nie miały już tak zdecydowanej opinii).

Najmniej optymistów jest z kolei w województwie opolskim – NGO z tego regionu najrzadziej pozytywnie oceniają swoją obecną sytuację, a także najmniej z nich patrzy w przyszłość z nadzieją na poprawę warunków działania. Nie znaczy to jednak, że opolskie organizacje wyróżniają się czarnowidztwem – po prostu najwięcej jest tam liderów organizacji, którzy uważają, że warunki funkcjonowania się nie zmienią: nie będzie ani lepiej, ani gorzej.

Sytuacja w całej Polsce: 29% liderów w 2015 roku oceniało warunki funkcjonowania swoich organizacji jako lepsze, a 18% jako gorsze niż wcześniej. Oznacza to, że odsetek optymistów wzrósł nieznacznie (o 2 punkty procentowe w stosunku do 2012 roku) i powrócił niemal do poziomu notowanego w najlepszym pod tym względem 2010 roku.

Odpowiedzi na pytanie o spodziewane w najbliższym roku warunki działania wskazują na stabilizację nastrojów.

Dane pochodzą z badania Stowarzyszenia Klon/Jawor „Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2015” przeprowadzonego na ogólnopolskiej, losowej próbie 4 tysięcy stowarzyszeń i fundacji. Badanie zostało zrealizowane w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, a także z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

LOGO


„Pozarządowe Centrum Informacji, Wiedzy i Opinii ngo.pl.” Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Źródło: badania Stowarzyszenia Klon/Jawor
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • organizacje pozarządowe
  • z badań III sektora