Przejdź do treści głównej

Przedsiębiorcza Wielkopolska wyprzedziła Mazowsze [informacja prasowa]

archiwalne
Wydawałoby się, że liderem przedsiębiorczości wśród NGO powinno być województwo mazowieckie – tam przecież przeciętne przychody NGO są najwyższe. A jednak Mazowsze zajmuje dopiero drugie miejsce w tym rankingu! Wygrała Wielkopolska.

Działalność gospodarczą najczęściej prowadzą organizacje o największych budżetach – to generalna zależność. Biorąc pod uwagę tę zasadę, liderem przedsiębiorczości wśród województw powinno być mazowieckie – tam przecież przeciętne przychody NGO są najwyższe. A jednak Mazowsze zajmuje dopiero drugie miejsce w tym rankingu! Najwięcej organizacji z przychodami z działalności gospodarczej jest w Wielkopolsce. Trzecie miejsce pod względem udziału organizacji-przedsiębiorców zajmuje województwo śląskie. Na drugim końcu tabeli znajdziemy organizacje z województw dolnośląskiego, opolskiego i podkarpackiego.

Sytuacja w całej Polsce: Analiza danych z ostatnich dziesięciu lat pokazuje, że procent organizacji prowadzących działalność gospodarczą nie rośnie. W 2014 roku przychody z działalności gospodarczej miało 7% organizacji – nieco mniej niż w 2011 roku (kiedy odnotowało je 9% sektora) i mniej więcej tyle samo, ile w trzech poprzednich edycjach badań (2009, 2007, 2005).

Działalność gospodarczą częściej prowadzą organizacje o większych budżetach. W 2014 roku wpływy z tej formy aktywności miało 3% stowarzyszeń i fundacji, których przychody nie przekroczyły 100 tysięcy złotych, 16% organizacji o budżecie między 100 tysiącami a 1 milionem złotych i 27% tych o przychodach przekraczających milion złotych.

LOGO


„Pozarządowe Centrum Informacji, Wiedzy i Opinii ngo.pl.” Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Źródło: badania Stowarzyszenia Klon/Jawor
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • przedsiębiorczość
  • wspieranie przedsiębiorczości
  • z badań III sektora